Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej - Celestynów


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
Tradycje

ŚWIĘTO OŚRODKA

Decyzją nr 90/MON z 2003 roku Minister Obrony Narodowej polecił Wojskowemu Ośrodkowi Farmacji i Techniki Medycznej przyjąć imię patrona płk dr farm. Karola CZERNEGO oraz ustanowił dzień 31. Sierpnia Świętem Ośrodka.

SZTANDAR WOFITM

Ufundowany przez mieszkańców gminy Celestynów,  wprowadzony został postanowieniem Prezydenta RP z dnia 28.08.2006 roku.

Płatem sztandaru z obu stron jest tkanina biała w kształcie kwadratu, o wymiarach 75x75 cm, na której znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej.  Bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca czternastoma gwoździami z białego metalu. 

 Płat, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, jest obszyty frędzlą złotą. Z obu stron sztandaru po środku krzyża kawalerskiego, w czerwonym kręgu, znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego, w górnej części  haftowane  złotym    szychem.   Na   stronie głównej w środku wieńca umieszczony jest wizerunek orła białego, ustalonego ustawą z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. nr 10, poz. 60) - z głową zwróconą do drzewca haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła haftowane są złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płatu, są umieszczone wieńce wawrzynu, a w ich polach napisy: „WOFiTM” będące skrótem nazwy Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej. Litery i wieńce haftowane są złotym szychem. Na stronie odwrotnej, po środku wieńca umieszczony jest w trzech wierszach napis „Bóg Honor Ojczyzna”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, a w ich polach:

 • w prawym górnym wieńcu wawrzynu wizerunek oznaki korpusu osobowego wojskowej służby zdrowia;
 • w prawym dolnym wieńcu wawrzynu wizerunek oznaki rozpoznawczej WOFiTM;
 • w lewym dolnym wieńcu wawrzynu wizerunek odznaki pamiątkowej WOFiTM;
 • w lewym górnym wieńcu wawrzynu odwzorowanie herbu gminy Celestynów.

      Symbole umieszczone w wieńcach wawrzynu na odwrotnej stronie płata sztandaru podkreślają:

związek jednostki ze społeczeństwem gminy Celestynów, którego społeczeństwo w dowód szacunku i uznania ufundowało jej sztandar; charakter jednostki a odznaka pamiątkowa ośrodka umieszczona na sztandarze w sposób czytelny i symboliczny ukazuje, której jednostki jest to sztandar.

       Głowica  sztandaru  wykonana  zgodnie  ze  wzorem  zawartym  w  ustawie o znakach Sił Zbrojnych z 19.02.1993r. 

      Na puszce głowicy od strony czołowej umieszczono napis: „WOFiTM” będący skrótem nazwy Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej: Litery posrebrzane wykonane w tym samym odcieniu co głowica sztandaru. 

      Wykaz gwoździ honorowych: 

 • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 • Minister Obrony Narodowej
 • Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
 • Dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej
 • Biskup polowy Wojska Polskiego 
 • Szef Zarządu Wojskowej Służby Zdrowia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
 • Wójt Gminy Celestynów
 • Fundatorzy sztandaru 
 • Rodzice Chrzestni
 • Komendant Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej
 • Przedstawiciel oficerów
 • Przedstawiciel podoficerów
 • Przedstawiciel szeregowych
 • Pracownicy cywilni WOFiTM 

ODZNAKA PAMIĄTKOWA

         Minister Obrony Narodowej decyzją nr 200/MON z 10 lipca 2003 r. zatwierdził wzór odznaki   pamiątkowej     Wojskowego     Ośrodka    Farmacji    i    Techniki  Medycznej w Celestynowie i legitymacji oraz regulamin nadawania tej odznaki. Odznaka stylizowana na greckim krzyżu maltańskim. W centrum krzyża znajduje się złoty kielich, wokół  którego  opleciony  jest wąż  Eskulap.  Na  ramionach  krzyża  znajdują się inicjały i daty utworzenia Centralnej Składnicy Sanitarnej oraz Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie: „WOFiTM-1945-CSS-1918”. Pomiędzy ramionami krzyża umieszczone są stylizowane trzy złote promienie ozdobione  wypustkami niebieskimi (skrajne)  i  czerwonymi (środkowe). Występuje  w trzech wersjach: złotej i srebrnej emaliowanej oraz brązowej bez emalii.  Wymiary odznaki: 40x40 mm.

 

 

OZNAKA ROZPOZNAWCZA

        Minister Obrony Narodowej decyzją nr 55/MON z 14 lutego 2006 r. zatwierdził wzór    oznaki   rozpoznawczej  Wojskowego  Ośrodka   Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie.

      Oznaka ma kształt koła o średnicy 70 mm koloru wiśniowego z niebieskim otokiem konturowanym czarną linią. Wewnątrz oznaki widnieje kompozycja miecza (koloru szarego), kielicha (koloru złotego), wokół którego opleciony jest wąż Eskulap (koloru zielonego).  Kompozycja  obwiedziona  została  kłosami   koloru  jasnożółtego ułożonymi w kształcie wieńca otwartego. W dolnej części, między kłosami, widnieje napis: „WOFiTM”.

  
 • BIP
pdf

Kontakt

Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej - Celestynów
Wojska Polskiego 57
05-430 Celestynów
tel. 261894218
fax. 261894091
wofitm@ron.mil.pl

  
 • BIP