BIP
Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej
Aktualności
Rozpoczęcie kursu dla kandydatów na przewodników psów służbowych.
17.09.2015
Dnia 14.09.2015 r. w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie rozpoczęto kolejny kurs dla kandydatów na przewodników psów służbowych.

          W kursie udział bierze 24 uczestników, szkolonych w następujących specjalnościach: psy do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, psy do wyszukiwania zapachów środków narkotycznych, psy patrolowo-obronne, psy tropiące oraz psy bojowe.
          Służbowe czworonogi ras owczarek belgijski, owczarek holenderski, owczarek niemiecki, jack russel terrier oraz springer spaniel, które zakupił WOFiTM, aby zostać dopuszczone do służby musiały przejść szczegółowe badania lekarskie oraz szereg testów sprawdzających ich predyspozycje. Oceniano takie umiejętności psa jak aportowanie, praca węchowa, ciętość, reakcja na osoby postronne oraz strzały, a także współpracę psa z potencjalnym przewodnikiem i zgodność ze wzorcem rasy.
           Po dokonaniu zakupu psy służbowe zostały przydzielone poszczególnym kandydatom na przewodników i od tej pory żołnierz i pies tworzą nierozłączny służbowy duet. Razem przechodzą szkolenie a następnie po pozytywnym zdaniu egzaminów udadzą się wspólnie do miejsca pełnienia służby przewodników: 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, Komendy Portu Wojennego w Gdyni, 1. Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu – Składy Gdynia oraz Dębogórze, 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie- Skład Życzyn,  Oddziałów Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, Krakowie i  Lublinie, 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym oraz do Batalionu Ochrony Bazy Redzikowo.
           Okres szkolenia przewodnika-specjalisty trwa 5 miesięcy i kończy się egzaminem, który jest integralną częścią szkolenia. Sprawdzian umiejętności przewodnika składa się z części teoretycznej z zakresu pierwszej pomocy przedweterynaryjnej i ogólnych wiadomości z kynologii służbowej oraz części praktycznej (praca z psem - zakres wg przydziału etatowego i specjalności psa). Sprawdzian umiejętności psa składa się z takich elementów jak ogólne posłuszeństwo, tor przeszkód oraz praca praktyczna z przewodnikiem. Po zaliczeniu sprawdzianu przewodnik otrzymuje upoważnienie do pracy z psem, natomiast pies – atest.
            W tym roku po raz pierwszy w historii Kursu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów (KSPiTP) w szkoleniu udział weźmie przewodnik- kobieta, p. Natalia KUŚTAK. KSPiTP w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie istnieje od 2004 roku.

 

 >> GALERIA >>

ppor. Małgorzata ZIEGENHAGEN


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych